В навечерието на 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, разговаряхме с директора на ПГ „Златица” инж. Величка Баланова.
-Г-жо Баланова имахте една сложна учебна година, сега в нейния край как я оценявате?
– Стартирахме нормално учебната година. Ние бяхме по-малко в дистанционна форма на обучение защото имаме по една паралелка в клас и когато се разхлабиха мерките, ние всички влязохме в учебни занимания в клас. Усещам, че има понижение на резултатите от дистанционната форма, защото при всяко излизане и обратно влизане в училище се получава все едно стартираме от 15 септември наново. Децата са превъзбудени, не са се виждали отдавна и докато се нагласят в условията на обучение в присъствена форма минава известно време, което се отразява на резултатите. Те са разколебани и искат да идват на училище, а като дойдат след фазата на дистанция имат нужда от контакти, което се отразява отрицателно на учебния процес. От март до сега не сме прекъсвали. От началото на април стартирахме и с практическото обучение в предприятията партньори с провеждането на учебните практики в реална работна среда. Надяваме се до края на годината да нямаме дистанционна форма.
-Как ще компенсирате пропуснатото практическо обучение на учениците?
-Дистанционно практическо обучение не дава реални положителни резултати, защото професиите са такива, че не предполагат такова обучение. Теоретичното обучение по-лесно се случва дистанционно. През лятото ще имаме възможност да наваксаме чрез проектите по които работим.
-На каква фаза сте с изпълнението на проекта Еразъм+?
– В края на юни 12 ученици заминават в Германия, а в средата на юли други 12 заминават за Португалия. Те отиват на практическо обучение в двете страни, което ще компенсира до известна степен пропуснатото заради дистанционното обучение. Те ще обменят опит и ще видят какви са условията на труд в тези страни, какъв е начина на работа там, какви са възможностите за комуникация, меките умения, в една друга различна работна среда. Това ще бъде много добър опит за тях. Обучението е насочено към автотранспортна техника, електротехника и заваряване.
Положителното в тази програма е, че участват и преподаватели, които ще бъдат на обучение за една седмица в учебните центрове.
-Къде се предвижда да работят учениците в тези страни?
-В Германия ще бъдат в учебен център, който е с автосервизи. Те са създадени за обучение на ученици, които са с дуална форма на обучение. Учениците ще работят в две направления – ремонти на електромобили и на двигатели с вътрешно горене. Условията са като в реални предприятия.
В Португалия ще работят в една фирма.
-Как стартирахте с практическото обучение на първия випуск в дуалното обучение?
-След сключване от предприятията на трудовите договори с учениците, те от септември започнаха практическото обучение в Аурубис България, Дънди Прешъс Металс, Олопласт и Весмонт.
През тази година през март предоставихме на фирмите разработени от нас учебни програми, за да се запознаят с тях и да ги съгласуват с Инспекцията по труда. През следващата година учениците от 12 клас ще имат 3 работни дни, а тези от 11 клас в два дни ще провеждат учебна практика.
-Много важно за доброто обучение е добрата материална база за обучение. Какво успяхте да постигнете през тази година?
-Чрез двата проекта по които работим – „Подкрепа за дуалната система на обучение” и „Проект за модернизация на материално техническата база” успяхме да подобрим своята материална база. Партньори по реализацията на тези проекти са предприятията партньори – Аурубис България, Дънди Прешъс Металс и Елаците-Мед, които участват със съфинансиране по тях. Създадохме модерна лаборатория по електротехника и електроника. В тази лаборатория има 8 стенда, които са закупени от фирма Фесто. Идеята за оборудване на тази лаборатория дойде от необходимостта от кадри по електротехника и електроника в предприятията от района. В момента имаме два класа, които се обучават по тази специалност и е необходимо учениците да имат модерни средства за обучение, за да могат да бъдат по-адекватни, когато отидат на обучение в реална работна среда. Новата техника, която закупуваме възпитава ново отношение към учебния процес и създава приятна среда за обучение. Всичко това създава нагласата, че това, което правят е добро и полезно.
Чрез проектите закупихме ново оборудване за специалността „Автотранспортна техника” и оборудване за специалност „Машини и съоръжения за заваряване”. Закупихме двуколонен подемник, машина за демонтаж и монтаж на гуми, машина за баланс на гуми, електрожени и други съоръжения. Недостатък е, че нямаме възможност да ремонтираме работилниците, в които ще поставим тези уреди и ще търсим други възможности за това. Тези проекти ни дават възможност за обучение на преподавателите и за обучение на наставниците. На учениците ще се проведе допълнително обучение по чужд език. Ще се направят двудневни стажувания на учениците от 8 до 10 клас.
През годината подписахме договор за сътрудничество с Минно-геоложкия университет. От тях набавихме учебници по специалността „Обогатяване на полезни изкопаеми” и съвместно ще разработим помагало за тази специалност. Осигурихме набор от минерали за използване в обучението.
-Ясни ли са специалностите, по които ще приемате ученици по дуалната форма на обучение за новата учебна година?
-Да. По заявка на фирмите, тази година ще приемаме ученици по специалностите „Електрообзавеждане на производството” и „Машини и съоръжения за заваряване”. Двете специалности са с пет годишен срок на обучение, разширено изучаване на чужд език и получаване на трета степен на професионална квалификация.
– Как сте окомплектовани с преподавателски кадри?
-Преподавателският състав покрива на 90% нуждите на училището. Моята визия е такава, че учителите трябва да се учат през целия си живот. Всички колеги в училището имат повече от една специалност. Всяка година организираме обучения за всички по полезни теми. Тази година обучението беше по дигитална компетентност. Въпреки всичко понякога срещаме затруднения. По тази причина имаме споразумение с ВМГУ, които в случай на необходимост могат да осигурят техни преподаватели. Също така предприятията поемат обучението във фирмите чрез наставниците. Всеки един от тях отговаря за пет ученика. Оценяването на учениците става съвместно с тях.